Kurumsal

Tarihçe

2020

Tüketicilere daha yaygın bir ağ ile özverili bir hizmet sunabilmek amacıyla Kooperatif Marketler yeni kurulan Tarım Kredi Pazarlama Marketçilik A.Ş. tarafından yönetilmeye başlandı. Madencilik faaliyetleri alanında faaliyet göstermek üzere Gübretaş Maden Yatırımları A.Ş. kuruldu.

2018

Tarım Kredi Holding Kuruldu.

2017

Sigortacılık hizmetleri kapsamında faaliyet gösteren Bereket Sigorta A.Ş., 2017 yılında Tarım Kredi bünyesine katıldı. Tarım Kredi Lojistik A.Ş., Tarım Kredi Kooperatiflerinin ve hissedarı olduğu iştiraklerin lojistik ihtiyacına karşılamak amacı ile Ankara’da kuruldu. Çiftçilerden alınan doğal ve kaliteli ürünleri üreticiden tüketiciye direkt ulaştırmak amacıyla perakende sektöründe Tarım Kredi Kooperatif Market’in ilk mağazası açıldı.

2016

Tarım Kredi Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk A.Ş., kooperatif ortaklarına ve diğer üreticilere, mahsullerini güvenli, sigortalı ve sağlıklı depolama imkânı sağlamak amacıyla Ankara’da kuruldu. İmece Plastik A.Ş. ile TK Plastik A.Ş., Tarım Kredi İmece Plastik A.Ş. Tarım Kredi İmece Plastik A.Ş. çatısı altında birleşti. Türkiye’nin ilk faizsiz Bireysel Emeklilik Şirketi olan Bereket Emeklilik ve Hayat A.Ş., 2016 yılında Tarım Kredi bünyesine katıldı.

2015

Tareks A.Ş. ve Başak Yem A.Ş. tarafından yürütülen hayvancılık faaliyetleri Tarım Kredi Hayvancılık A.Ş., bünyesinde toplandı.

2013

Tarım Kredi Yem A.Ş., yem ve süt sektöründeki tedarikçinin üretim ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla kuruldu. Daha sonra Tarım Kredi Süt A.Ş.’yi de bünyesine kattı.

2010

Tarım Kredi Tedarik ve Üretim A.Ş., Mersin’de çiftçi ortakların ve diğer Tarım Kredi Kooperatifleri iştiraklerinin ürünlerini pazarlamak amacı ile kuruldu.

2009

Tarkim Bitki Koruma Sanayi ve Ticaret A.Ş., Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği ve Tarım Kredi Kooperatifleri Bölge Birlikleri ile Gübre Fabrikaları Türk A.Ş. tarafından Manisa’da kuruldu. Tarım Kredi İmece Plastik A.Ş., Aksaray’da 250 milyon metre kurulu kapasite ile sulama sistemleri üretimi ile faaliyete başladı.

2005

5330 sayılı Tarım Kredi Kooperatifleri ve Birlikleri Kanununda değişiklik yapılması ile kooperatifler demokratik ve özerk hale getirildi.

1996

Şimdiki adı ile Tarım Kredi Teknoloji A.Ş., Tarım Kredi Kooperatifleri ve iştiraklerimizin teknolojik altyapı ve ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kuruldu.

1989

İmece Plastik AŞ, Plastik sera örtüsü üretimi amacıyla Antalya’da kuruldu.

1985

3223 sayılı kanun ile; Tarım Kredi Kooperatifleri Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ilgili kuruluşu haline gelirken; denetimi de yine bu bakanlığa verilmiştir.

1981

Tarım Kredi Tohumculuk A.Ş., Tarım Kredi Kooperatifleri ortaklarının her türlü tohumluk ihtiyaçlarının tedariki, üretimi ve satışını gerçekleştirmek amacı ile İstanbul’da kuruldu.

1972

1581 sayılı “Tarım Kredi Kooperatifleri ve Birlikleri Kanunu” ile Bölge Birlikleri ve Merkez Birliğinin kurulmasına imkân tanınarak 1975 ve 1976 yıllarında Tarım Kredi Kooperatifleri Bölge Birliklerinin, 1977 yılında Merkez Birliği’nin kurulmasıyla tamamen bağımsız bir çiftçi kuruluşu olmuştur.

1952

Türkiye’nin ilk kimyevi gübre fabrikası olan Gübretaş, 1952 tarihli Bakanlar Kurulu kararıyla kuruldu. İskenderun’daki tesislerinde 1954 yılında üretime başladı.

1936

Silifke’de “Tekir Çiftliği Tarım Kredi Kooperatifi” kurulmuştur. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bu kooperatife kurucu ve 1 numaralı ortak oldu.

1935

2836 sayılı “Tarım Kredi Kooperatifleri Kanunu” ile ‘Tarım Kredi Kooperatifleri’nin kuruluş adı ve varlık nedeni belirlenerek, kuruluşu gerçekleştirilmiştir.

1863

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri’nin kuruluşu, 1863 yılında Mithat Paşa’nın kurmuş olduğu ‘Memleket Sandıkları’na dayanır.